2013. január 29., kedd

Tepertős pogácsa


Napokban vásároltam apró töpörtyűt elég olcsón és mindjárt arra gondoltam, hogy végre megsütöm családom kedvencét. Így mára megint meg van a délelőtti elfoglaltságom.
hozzávalók:
50 dkg liszt
3 dkg élesztő
1 tojás
2-3 dl kefir v. joghurt
30 dkg darált töpörtyű
só, bors
Lisztbe elmorzsolom az élesztőt, majd hozzáadom a tojást, fele sót és annyi kefirt, hogy közepesen kemény tésztát kapjak, amit nem szükséges nagyon kidolgozni. Letakarva fél órát pihentetem. Ezután deszkára borítom, kinyújtom és megkenem a töpörtyűvel amit a só másik felével és őrölt borssal jól elkeverek. Összehajtom (én könyv formában ) és letakarva pihentetem. Fél óránként, összesen négyszer hajtogatom.
Végül kinyújtom kb. 3cm vastagra és tetejét éles késsel vagy pogácsa szaggatóval (én utóbbival) bevagdosom. Lisztbe mártott szaggatóval kiszúrom és tepsibe rakom. Itt még pihentetem amíg a sütő melegszik. Tetejét tojással meg lehet kenni, én most ezt nem tettem.
Előmelegítem a sütőt 200 fokra és készre sütöm.
Nagyon finom leveles ropogós. Frissiben a legjobb, de nagyon finom másnap is sőt amíg el nem fogy.

2013. január 26., szombat

Rozmaringos és kakukkfüves zsömle

 Mivel évek óta csak saját sütésű kenyeret eszünk, így igyekszem minél változatosabban elkészíteni. Kenyér több családtagját, közeli és távoli rokonát, így kiflit, óriáskiflit, sajtoskiflit,  zsömlét, bagettet, zsúrkenyeret, fűszerrel és magokkal ízesítettet, töltöttet és még számos fajtát. Ízét és formáját sűrűn változtatva, kenyértésztát akár kuglóf formában is sütök. Így esett választás a mai napon fűszeres zsömlékre.
Nem tudom, hogy helyes zsömle vagy zsemle. Mivel a magyar nyelv külföldiek  fülével hallgatva "mekegős" így maradok a zsömlénél. Mai tészta receptje a következő.
hozzávalók:
55 dkg finomliszt
10 dkg rétesliszt
25 dkg kovász
1.5 dkg élesztő
1/2 dl tej
1 1/2 dl kefír
3 ek. olivaolaj
fél tk. cukor
2 csapott tk.só
víz
2 tk. rozmaring
2 tk. kakukkfű
Langyos cukros tejben felfuttatott élesztőt a liszt-kovász keverékhez adom, majd a fűszerek kivételével az összes hozzávalóval megdagasztom a tésztát. Letakarva pihentetem míg duplájára kel, majd ezután deszkára borítom és kettévágom. Egyik feléhez rozmaringot és pici vizet öntök, majd kézzel jól összedolgozom. Másik feléhez a kakukkfüvet teszem megint pici vízzel, és azt is jól összedolgozom. Egyenként hat felé vágva zsömléket gömbölyítek. Mivel látszólag egyformák a fűszerek, így a rozmaringost kissé hosszúkásra nyújtom, hogy meg tudjam különböztetni egymástól. Letakarva langyos helyen tovább pihentetem. Közben félidőben (amit én kissé későn csináltam) bevagdosom a tetejét. Így még tovább kel, majd előmelegítem a sütőt 200 fokra.
Ekkor lepermetezem vízzel a tetejét és beteszem sülni. Ritkán nézem a sütési időt mivel én a sütőajtón keresztül figyelem, hogy milyen a színe. Mikor úgy látom, hogy már csak kevés ideig kell sütni, ilyenkor lekapcsolom, és csak a hőlégkeverő megy. Miután megsült kiveszem és azonnal vízzel kicsit lepermetezem.
Nagyon finom, vékony és ropogós a héja, belseje pedig puha és illatos.
Az íze pedig hát......... csak meg kell kóstolni és nem lehet abbahagyni, vagy csak nagyon nehezen.

2013. január 15., kedd

Túrós pogácsa

Ezzel megint egy kérést teljesítek. Lányom kívánsága volt, hogy ilyen pogácsát süssek.
Hát lehet egy ilyen kívánságnak nemet mondani? Lényege, hogy mindenből azonos mennyiség kell.
hozzávalók:
1/2 kg túró
1/2 kg liszt (nekem még kellett keveset hozzá tenni, mert kicsit lágynak találtam)
1/2 kg margarin
só (nálam 3 tk.)
1 tojás a kenéshez és szezámmag a tetejére
Hozzávalókat összegyúrom és 30-40 percenként hajtogatom. Kinyújtom kissé hosszúkásra és jobbról, balról közepéig hajtom, majd ezután mint egy könyvet összehajtom és letakarva pihentetem. Ezt legalább háromszor, négyszer megismétlem és egy éjszakára hűtőszekrénybe teszem becsomagolva, vagy legalább is letakarva, hogy ne száradjon. Ilyen hideg időben kamra, (vagy spájz) is elég neki. Másnap reggel vékonyra (bő 2 cm-re) nyújtom és apró pogácsa szaggatóval szaggatom.
Tetejét felvert tojásba mártom és utána szezámmagba. Előmelegített 200 fokos sütőben készre sütöm. Meleg sütőben gyorsan emelkedik.
Ebből a mennyiségből több mint két tepsivel lett. Szemlátomást fogy, mintha csak párologna :-)
Frissen nagyon finom ropogós a teteje, közepe puha és napokig puha is marad nem szárad ki, nem kell becsomagolni (már ha napokig nem fogy el).


2013. január 13., vasárnap

Ananásztorta

Nálunk születésnap alkalmával mindig tortát kapott az ünnepelt. Mikor kicsik voltak a lányok, és persze később is amikor itthon ünnepelték meg ez elmaradhatatlan volt. Azért is tartottam és tartom most is fontosnak, mert mindenki életében csak egyszer van az a bizonyos szám, ami megismételhetetlen. Sajnos minden évben egyel több. Azért is jó, mert nosztalgiázás alkalmával szívesen nézzük vissza a fényképeket és, hogy melyik szülinapon milyen torta volt. Mára már az is előfordul, hogy a születésnapos valami más süteményt kér torta helyett. Ilyenkor mindig az ünnepelttel megbeszélve és kívánságának eleget téve sütök. Így történt most is.
Kicsi lányom most születésnapja alkalmával ananásztortát kért. Nekem kellett kitalálni, hogy milyen legyen és persze azt is, hogy hogyan tudnám a legfinomabban elkészíteni.
hozzávalók:
6 tojásból piskótát készítek. Felét tepsibe szétterítem, másik felébe kevés ételszínezőt keverek, hogy kicsit színesebb legyen a torta.
hozzávalók a krémhez:
7,5 dl 100%-os ananászlé
3 cs. vaníliás puding
25 dkg margarin
15 dkg porcukor
díszítésnek ananászkonzerv és cukorbetűk
Ananászlében megfőzöm a pudingot a szokásos módon. Cukrot margarinnal habosra keverem és hozzáadom a kihűlt pudingot, majd azzal tovább habosítom. Piskótákat hosszában kettévágom, lapokat krémmel megkenem és felváltva a színeket egymásra teszem. Végén tetejét és oldalát is krémmel megkenem. Tetejét konzerv ananász szeletekkel díszítem és persze cukordísszel.
Nagyon finom az íze, és persze mutatós is. Ez megint egy jól sikerült torta.
BOLDOG SZÜLETÉSNAPOT KINGA!

2013. január 6., vasárnap

Útravaló



Miért van az, hogy az ünnepnapok amire nagyon készülünk, oly gyorsan véget érnek? Így történt ez most is. Hosszú hetekkel ezelőtt tervezgettem, hogy mi kerüljön az ünnepi asztalra és majd az azt követő napokban és ahhoz miket kell majd beszereznem. Szerencsére rendben ment minden, ahogy elterveztem. Eljött a várva várt nap, végre nem csak kettesben ültünk az asztalnál. Öröm, fa díszítés, ajándékozás, evés, ivás,kép nézegetés, beszélgetés, ma már ez mind- mind olyan, mintha csak álmodtam volna.
Közben arra is kellett gondolnom, hogy mi kerüljön a csomagba útravalónak, mivel hosszú az út Aalborgig.
Töltött batyukat sütöttem, most leírom, én hogy készítem.
hozzávalók a tésztához:
60 dkg liszt
20 dkg kovász
2 ek. kefir
2 dkg élsztő
5 ek. olivaolaj
1 db egész tojás
1 tk. cukor
só, víz, tej
töltelék:
sonka, főtt tojás, virsli, mustár
tetejére tojás, sajt
Tészta hozzávalóiból kelt tésztát készítek, majd letakarva pihentetem míg duplájára kel. Ezután deszkára borítom és húsz felé vágom. Kis zsömléket formázok és letakarva pihentetem tíz percig. Ezután egyenként oválisra nyújtom, szeletelt főtt sonkát teszek az egyik felére, amire fél főtt tojást teszek ezt is kettévágva. Körbekenem felvert tojással és ráhajtom a másik felét, majd kicsit összenyomom a széleit. Így töltök hat darabot, másik hatot meg virslivel. Kinyújtott tésztát kicsit megkenem mustárral és virslit kettévágva teszem egymás mellé. Így pihentetem legalább fél órát. Ezután tojással megkenem és reszelt sajttal megszórom a tetejét. A többit zsömlének meghagyom és annak is megkenem a tetejét tojással.


Előmelegített sütőben készre sütöm.
Ünnepeknek vége, de nálunk ez volt az első felvonás. Tizedikén érkezik kicsi lányom, akivel megint karácsonyozunk. Már nagyon várom a második felvonást.